Ediția a XXIV-a, 16-21 mai 2016

5.0

Perioada: 16 Mai 2016 - 21 Mai 2016

Programul editiei

PROGRAM SPECTACOLE

 Luni, 16 mai
9.30 - FESTIVITATEA DE DESCHIDERE
10.00 – CENUŞĂREASA – Teatrul Gulliver Galaţi, PREMIERĂ, Sala mare, 60 min, 3+
11.30 – RĂŢUŞCA CEA URÂTĂ – Teatrul Puck Cluj Napoca, Sala Studio, 55 min, 3+
13,00 – POVESTEA LUI MUCK CEL MIC- Teatrul Prichindel Alba Iulia, Sala mare, 40 min, 4+
18.00 – VIZITĂ ŞI DL. GOE – Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti, Sala mare, 45 min, 10+
19.00 – ALLEGRO MA NON TROPPO – Compania Zero en Conducta, Spania, Sala Studio, 45 min, nonverbal, 14+
 

Marţi, 17 mai
10.00 – TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE ŞI VIAŢĂ FĂRĂ DE MOARTE – Teatrul Merlin Timişoara, Sala mare, 60 min, 7+
11.30 – CĂLĂTORIE SPRE CENTRUL PĂMÂNTULUI 3D – Teatrul Gulliver Galaţi, Sala Studio, 50 min, 6+
13.00 – LEGENDA LACULUI ÎNVÂRTITA – Teatrul Aşchiuţă Piteşti, Sala mare, 50 min, 5+
18.00 – TEATRU MĂRUNŢEL – Teatrul Orna Porat Israel, Sala Studio, 35 min, nonverbal, 1-3 ani
19.00 – (D)EFECTUL PLACEBO – Teatrul Naţional Bucureşti, Sala mare, 16+, OFF Concurs
 

Miercuri, 18 mai
10.00 – FRUMOASA ŞI BESTIA - Teatrul Ciufulici Ploieşti, Sala mare, 50 min, 4+
11.30 - DE-A MICUL PRINŢ - Teatrul Ion Creangă Bucureşti, Sala Studio, 45 min, 4-6 ani
13.30 - AVENTURILE LUI CHILLI RAMIREZ - Teatrul Arlechino Braşov, Sala mare, 50 min, 4+
18.00 – TEATRU MĂRUNŢEL – Teatrul Orna Porat Israel, Sala Studio, 35 min, nonverbal, 1-3 ani
19.00 – CE NE SPUNEM CÂND NU NE VORBIM – Compania de teatru DAYA Bucureşti, Sala mare, 1h30min, 16+, OFF Concurs

 
Joi, 19 mai
10.00 – BAMBI -Teatrul Excelsior Bucureşti, Sala mare, 1h 20 min, 4+
11.30 – PRINŢESA MECANICĂ - Teatrul Ciufulici Ploieşti, Sala Studio, 50 min, 6+
13.30 - PLAYING SHAKESPEARE - Teatrul Luceafărul Iaşi, Sala mare, 5+
18.00 - DO.MI.NO. - Compania de teatru PurAnima Bucureşti, Concept Petronela Purima, Sala Studio, 50 min, 16+
19.00 - THE HISTORY BOYS. POVEŞTI CU PARFUM DE LICEU - Teatrul Excelsior Bucureşti, Sala mare, 2h40 min cu pauză, 16+, OFF Concurs

 
Vineri, 20 mai
10.00 - MUZICANŢII DIN BREMEN - Teatrul Ţăndărică, Bucureşti, Sala mare, 60 min, 3+
11.30 - MAGIC MARIONETTES - Teatrul Municipal de Marionete Chişinău, Sala Studio, 50 min, 5+
13.00 - ŞCOALA LUI HABARNAM - Teatrul Guguţă Chişinău, Sala mare, 45 min, 3+
18.00 - FRUMOASA ŞI BESTIA - UNATC Bucureşti, Sala Studio, 40 min, 8+
19.00 - MYSTERY MAGIC SHOW - Teatrul de magie Andrei Teaşcă, Bucureşti, Sala mare, 70 min, 5+, OFF Concurs

 
Sâmbătă, 21 mai
10.30 - EU, OBLIO - Teatrul Ţăndărică Bucureşti, Sala mare, 60 min, 4+
11.30 - O MIE ŞI UNA DE FRONTIERE (POVESTEA LUI ALADIN) 3D - Teatrul Regina Maria-Trupa Arcadia Oradea, Sala Studio, 55 min, 5+
19.00 – FESTIVITATEA DE PREMIERE
        MEŞTEŞUGUL VIEŢII – Teatrul Bulandra Bucureşti, Sala mare, 1h20 min, 16+

 
ACTIVITĂŢI CONEXE

Grădina Publică

SPECTACOLE OUTDOOR
16 mai, ora 18.00 - THE ROLLING STRINGS - Compania de teatru PurAnima Bucureşti
17 mai, ora 18.00 - TARAFUL 10 SFORI - Compania de teatru PurAnima Bucureşti
18 mai, ora 18.00 - CARTIERUL POVEŞTILOR - Teatrul Ion Creangă Bucureşti
19 şi 20 mai, ora 18.00- MARIONETTES SHOW - Teatrul Municipal de Marionete Chişinău


ATELIERE DE CREAŢIE

16-21 mai – ora 18.00: PICTURĂ PRIN TEHNICI INOVATIVE ŞI MODELAJ PLASTILINĂ. ARTIST GINA CIOBOTARU POPA
16-21 mai – ora 18.00: CONSTRUCŢIE PĂPUŞI – ARTIST VALERIU JOSAN


ANIMAŢIE INTERACTIVĂ PENTRU COPII

16-21 mai – ora 18.00: actori pe picioroange şi personaje Disney

LANSĂRI DE CARTE
Biblioteca V.A. Urechia
 
Miercuri, 18 mai, ora 17.00 - ÎN CĂUTAREA MARIONETEI. Autor: conf. univ. dr. habil Anca Doina Ciobotaru
Joi, 19 mai, ora 17.00 - ABECEDAR ISTORIC GĂLĂȚEAN, ediția a III-a.  Autor: Victor Cilincă

 
 

Premiile editiei


Juriul Festivalului Internaţional de Animaţie „Gulliver”, ediţia a XXIV-a, format din prof. univ. dr. Anca Doina Ciobotaru, preşedinte al juriului, şi din membrii: Mihai Gruia Sandu, actor şi regizor și Ilie Zanfir, profesor, a hotărât următoarele premii:

 

MARELE PREMIU: Se acordă Teatrului de Păpuși “Gulliver” Galați pentru spectacolul “Cenușăreasa”, regia Ciprian Huțanu.

 
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI: Se acordă doamnei Vava Ștefănescu pentru coregrafia spectacolului “Bambi”, regia Attila Vizauer, al Teatrului Excelsior București.    


PREMIUL PENTRU REGIE: Se acordă domnului Attila Vizauer pentru regia spectacolelor “Muzicanții din Bremen” și „Bambi”, ale Teatrului Ţăndărică şi, respectiv, Excelsior din București.


PREMIUL PENTRU ORIGINALITATE SCENOGRAFICĂ: Se acordă doamnei Natalia Gocheva (Bulgaria) pentru scenografia spectacolului “Povestea lui Muck cel Mic”, al Teatrului de Păpuși Prichindel Alba Iulia.

      
PREMIUL PENTRU MUZICA DIN SPECTACOL: Se acordă domnului Eugen Dan Drăgoi pentru muzica originală din spectacolul “Cenușăreasa”, regia Ciprian Huţanu, al Teatrului de Păpuși „Gulliver” Galați.  


PREMIUL PENTRU MÂNUIRE: Se acordă doamnei Maria Gornic pentru rolurile Baba, Bătrâna și Ghionoaia din spectacolul “Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, regia Toma Hogea, al Teatrului Merlin Timișoara.

 
PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ: Se acordă doamnei Carmen Palcu Adam pentru rolul Mic Prinț din spectacolul “De-a Micul Prinț”, regia Ioana Petre, al Teatrului Ion Creangă București


PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ: Se acordă domnului Gabriel Apostol pentru rolurile interpretate în “Eu, Oblio”, regia Nina Ciobanu, al Teatrului Țăndărică București.


PREMIUL PENTRU PROMOVAREA BASMULUI CULT ROMÂNESC: Se acordă Teatrului pentru copii și tineret “Merlin” Timișoara, pentru spectacolul “Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, regia Toma Hogea.

 
Un alt premiu important, care este acordat drept omagiu pentru cel care a fondat acest festival, este Premiul „Dan Ganea”, oferit de cotidianul local „Viaţa Liberă”. Anul acesta premiu a fost acordat spectacolului „Cenuşăreasa” în regia lui Ciprian Huţanu, al Teatrului de Păpuşi „Gulliver” din Galaţi.
 
 
 
 
 

Real Time Web Analytics