Ediția a XXI-a 11-15 noiembrie 2013

5.0

Perioada: 11 Noiembrie 2013 - 15 Noiembrie 2013

Programul editiei

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Luni, 11 noiembrie
09:30 Deschiderea Festivalului
10:00 Teatrul „Căluţul de mare” Constanţa – Spărgătorul de nuci
11:00 Teatrul „Aşchiuţă” Piteşti – Frumoasa din pădurea adormită (sala studio)
13:30 Teatrul „Ciufulici” Ploieşti – Inimă rece
16:00 Teatrul „Tudor Vianu” Giurgiu – Făt Frumos şi prinţesa bulgară
18:00 Teatrul de Păpuşi Silistra, Bulgaria – Puşlamaua de la etajul 13 (liceeni şi adulţi, sala Studio)

Marţi, 12 noiembrie
10:00 Teatrul „Ţăndărică” Bucureşti – Fata babei şi fata moşneagului
11:00 Teatrul Puppets Art Time Iaşi – Prostia omenească (Sala Studio)
13:00 Teatrul de Animaţie Bacău – Oblio
17:00 Teatrul „Gulliver” Galaţi – O noapte furtunoasă
18:30 UNATC – Uşa (liceeni şi adulţi, sala Studio)

Miercuri, 13 noiembrie
10:00 Teatrul „Luceafărul” Iaşi – Fram, ursul polar
12:00 Teatrul „Luceafărul” Iaşi – Fram, ursul polar
16:00 Teatrul „Guguţă” Chişinău – Motanul încălţat
18:00 UNATC – În largul mării (liceeni şi adulţi, sala Studio)

Joi, 14 noiembrie
10:00 Teatrul „Merlin” Timişoara – Frumoasa si bestia
11:00 Teatrul „Ataraxia” Râmnicu Vâlcea – Ursul păcălit de vulpe (Sala Studio)
13:30 Teatrul „Eminescu” Botoşani – Semaforul
18:00 Hong Kong, China – Călătorie spre Soare-apune (liceeni şi adulţi)

Vineri, 15 noiembrie
10:00 Hong Kong, China – Călătorie spre Soare-apune
11:00 Teatrul Prichindel Alba Iulia – Universul din lanterna magică (Sala Studio)
13:00 Teatrul „Arlechino” Braşov – Dragostea celor trei portocale
17:00 Teatrul „Ariel” Râmnicu Vâlcea – Cenuşăreasa
18:00 Festivitatea de premiere
 

 

Premiile editiei

Juriul Festivalului Internaţional de Animaţie „Gulliver”, ediţia a XXI-a, format din Maria MIERLUŢ, regizor de teatru, preşedinte al juriului, şi din membrii: Marinela ŢEPUŞ, critic de teatru, directorul Teatrului „Nottara”, şi Ilie Zanfir, profesor, a hotărât următoarele premii:

PREMIUL PENTRU COOPERARE CULTURALĂ: Se acordă spectacolului „Călătorie spre soare-apune”, coproducţie a Teatrului ŢĂNDĂRICĂ şi a Institutului Ming Ri pentru Educaţie Artistică, Teatrul de umbre pentru copii, Hong Kong, China, pentru originalitatea viziunii artistice în perspectiva confluenţelor culturale.


Secţiunea Adulţi

Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru adulţi: Se acordă producţiei „Puşlamaua de la etajul 13” al Teatrului de Păpuşi din Silistra (Bulgaria).

Premiul pentru interpretare masculină: Se acordă domnului Vlad AJDER pentru spectacolul „O noapte furtunoasă” al Teatrului de Păpuşi GULLIVER, Galaţi.

Premiul pentru interpretare feminină: Se acordă doamnei Monica UGRENOVA pentru spectacolul „Puşlamaua de la etajul 13” al Teatrului de Păpuşi din Silistra (Bulgaria).

Premiul pentru scenografie: Se acordă doamnei Natalia GOCHEVA pentru scenografia la spectacolul „Puslamaua de la etajul 13” al Teatrului de Păpuşi din Silistra (Bulgaria).

Premiul pentru dramaturgie: Se acordă domnului Mircea M. IONESCU pentru textul spectacolului „Puşlamaua de la etajul 13” al Teatrului de Păpuşi din Silistra (Bulgaria).

Premiul pentru opţiune repertorială: Se acordă Teatrului de Păpuşi GULLIVER, Galaţi, pentru spectacolul „O noapte furtunoasă”.


Secţiunea Copii

Premiul pentru cel mai bun spectacol: Se acordă spectacolului „Fata babei şi fata moşneagului” al Teatrului Ţăndărică din Bucureşti.

Premiul GULLIVER: Se acordă spectacolului „În largul mării” al Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” din Bucureşti – o producţie teatrală gândită şi realizată pentru toate vârstele.

Premiul pentru regie: Se acordă domnului Daniel STANCIU pentru spectacolul „Fata babei şi fata moşneagului” al Teatrului Ţăndărică din Bucureşti.

Premiul pentru interpretare masculină: Se acordă, ex-aequo, domnului Denis MARGINE pentru rolurile din spectacolul „Motanul încălţat” al Teatrului Municipal „Guguţă” din Chişinău (Rep. Moldova) şi domnului Laurenţiu BUDĂU pentru spectacolul „Oblio” al Teatrului Municipal „Bacovia”, Teatrul de Animaţie din Bacău.

Premiul pentru interpretare feminină": Se acordă doamnei Simina CONSTANTIN pentru spectacolul „Fata babei şi fata moşneagului” al Teatrului Ţăndărică din Bucureşti.

Premiul pentru scenografie: Se acordă, ex-aequo, doamnei Ildikó LUCKÁCSY pentru scenografia spectacolului „Dragostea celor trei portocale” al Teatrului pentru Copii „Arlechino” din Braşov şi doamnei Liliana LAŞOC şi domnului Edi LAŞOC pentru scenografia spectacolului „Oblio” al Teatrului Municipal „Bacovia”, Teatrul de Animaţie din Bacău.

Premiul pentru muzică originală: Se acordă domnului Levente SZÖCS pentru muzica spectacolului „Universul din lanterna magică” al Teatrului de Păpuşi „Prichindel” din Alba Iulia.

Premiul pentru dramatizare: Se acordă domnului Gheorghe BALINT pentru textul spectacolului „Oblio” al Teatrului Municipal „Bacovia”, Teatrul de Animaţie din Bacău.


DIPLOME

DIPLOMĂ PENTRU CONCEPTUL GRAFIC AL FESTIVALULUI „GULLIVER”: Se acordă domnului Lucian TĂNASE.

DIPLOMĂ PENTRU MANAGEMENT ARTISTIC: Se acordă domnului Florin DUMITRU, director al Teatrului „Aşchiuţă” din Piteşti.

Premiul „Dan Ganea” acordat de cotidianul Viaţa liberă: A fost câştigat de actriţa Ramona Păuc de la Teatrul de Păpuşi GULLIVER pentru rolul Spiridon din piesa „O scrisoare pierdută”.

 

Real Time Web Analytics