Ediția a XX-a 19-23 noiembrie 2012

5.0

Perioada: 19 Noiembrie 2012 - 23 Noiembrie 2012

Programul editiei

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE ANIMAŢIE GULLIVER
EDIŢIA a XX-a

PROGRAM

LUNI, 19 NOIEMBRIE 2012
10,00 - DESCHIDEREA FESTIVALULUI
RAPUNZEL (sala mare)
Teatrul de Animatie "Țăndarică" București
14.30 - FRUMOASA ȘI BESTIA (sala mare)
Teatrul pentru Copii și Tineret "Elpis" Constanta
16.30 - GREIERAȘUL CÂNTĂREȚ (sala mare)
Asociația "Ataraxia" Râmnicu Vâlcea

MARȚI, 20 NOIEMBRIE 2012
10,00 - SCUFIȚA ROȘIE (sala mare)
Teatrul pentru Copii și Tineret "Așchiuță" Pitești
12,30 - CENUȘĂREASA (sala mare)
Teatrul Municipal "Bacovia" Bacău
16,00 - VINE, VINE... CARAGIALE! (sala mare)
Teatrul de Copii "Ciufulici" Ploiești
17,00 - LANSARE DE CARTE (foaier)
"Despre arta păpușarilor români. Dialoguri cu maeștrii scenei" de Toma Hogea și "Ringul iubirii" de Simona Negritoru

MIERCURI, 21 NOIEMBRIE 2012
10,00 - ARICIUL (sala mare)
Teatrul pentru Copii și Tineret "Merlin" Timișoara
13,30 - CEI TREI PURCELUȘI (sala mare)
Teatrul de Păpuși "Gulliver" Galați
14,30 - WORKSHOP (sala studio)
"Arta animației in China", susținut de Ma Xingzhi
16,30 - PĂCALĂ (sala mare)
Teatrul de Păpuși "Gulliver" Galați
18,00 - BUZUNARUL CU PÂINE (sala studio) - spectacol pentru adulţi.
 UNATC București
19,30 - WORKSHOP (sala studio)
"Pedagogie prin arta de animație", susținut de Wong Tim Keung Simon

JOI, 22 NOIEMBRIE 2012
10,00 - FRUMOASA RAPUNZEL (sala mare)
Teatrul pentru Copii "Arlechino" Brașov
11,30 - ZULENKA (sala studio)
Teatrul de Păpuși "Prichindel" Alba Iulia
16,00 - SAREA ÎN BUCATE (sala mare)
Teatrul Republican de Păpuși "Licurici" Chișinău, Republica Moldova
18,00 - ALB ȘI NEGRU (sala studio) - spectacol pentru adulţi
Universitatea de Arte "George Enescu" Iași

VINERI, 23 NOIEMBRIE 2012
10,00 - RĂȚUȘCA CEA URÂTĂ (sala mare) - spectacol in limba română
Teatrul pentru Copii "Zorlu" Istanbul
11,30 - O POVESTE DE IARNĂ (sala studio)
Teatrul "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea
14,00 - CRĂIȚA FLORILOR (sala mare)
Teatrul Municipal "Guguță" Chișinău, Republica Moldova
17,30 - REMI ȘI LEUL CEL BĂTRÂN (sala mare) - spectacol in limba română
Teatrul de Păpuși "Georgi Mitev-Zhoro" Yambol, Bulgaria
18,30 - FESTIVITATEA DE PREMIERE

 

Premiile editiei

Cea de-a XX-a ediţie aniversară a Festivalului Internaţional de Animaţie „Gulliver” din Galaţi a ajuns la final. După 5 zile în care s-au jucat 18 spectacole ale teatrelor de animaţie din ţară şi dinstrăinătate, precum şi spectacole studenţeşti, juriul festivalului, format din Dan-Marius Zarafescu, critic de teatru, preşedinte al juriului, şi din membrii: Maria Mierluţ, regizor de teatru, şi Ilie Zanfir, profesor, a hotărât să acorde următoarele premii:


MARELE PREMIU ANIVERSAR: Se acordă Teatrului GULLIVER Galaţi pentru spectacolele: „Cei trei purceluşi” şi „Păcală”, regia Daniel STANCIU.

Premiul pentru Cel Mai Bun Spectacol: Se acordă Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti pentru opţiunea estetică şi modernitatea mijloacelor de expresie folosite în spectacolul „Rapunzel”.

Premiul Special al Juriului: Se acordă doamnei Amalia POP pentru rolul Zulenka din spectacolul „Zulenka” al Teatrului de Păpusi PRICHINDEL Alba Iulia.

Premiul Special al Juriului: Se acordă doamnei Teodora POPA pentru rolul Vrăjitoarea din spectacolul „Zulenka” al Teatrului de Păpuşi PRICHINDEL Alba Iulia.

Premiul Special al Juriului: Se acordă doamnei Gabriela LUNGU pentru spectacolul „Crăiţa florilor” al Teatrului Municipal de Păpuşi GUGUŢĂ Chişinău (Rep. Moldova).

Premiul pentru Regie: Se acordă, ex-aequo, domnului Gavril PINTE pentru spectacolul „Rapunzel” al Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti şi Domnului Daniel STANCIU pentru spectacolele „Cei trei purceluşi” şi „Păcală” ale Teatrului GULLIVER Galaţi.

Premiul pentru Scenografie: Se acordă doamnei Roxana IONESCU pentru spectacolul „Rapunzel” al Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti.

Premiul pentru interpretare feminină: Se acordă doamnei Cristina ROŞIIANU pentru spectacolul „Rapunzel” al Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti.

Premiul pentru interpretare masculină: Se acordă, ex-aequo, domnului Eduard ŞIŞU pentru spectacolul „Păcală” al Teatrului GULLIVER Galaţi şi Domnului Aurelian IORGA pentru rolul Lupul din spectacolul „Cei trei purceluşi” (mânuire) al Teatrului GULLIVER Galaţi.

Premiul pentru Debut: Se acordă doamnei Mateea Liviana MARIN pentru spectacolul „Greieraşul cântăreţ” al Asociaţiei ATARAXIA Râmnicu Vâlcea.

Premiul „Vedetele de mâine”: Se acordă Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti pentru spectacolul „Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec.

Premiul „Vedetele de mâine”: Se acordă Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, Secţia Arta de Animaţie, clasa lector univ.dr. Ciprian Huţanu, pentru spectacolul „Alb şi negru”.

Premiul „Vedetele de mâine”: Se acordă Teatrului pentru Copii ZORLU Istanbul (Turcia) pentru spectacolul muzical „Răţuşca cea urâtă”, după H.Ch. Andersen.

Premiul pentru management cultural: Se acordă domnului Călin MOCANU pentru dezvoltarea unei strategii de revitalizare a teatrului de animaţie din România, precum şi pentru racordarea acestuia la noile tendinţe internaţionale.

Diplomă pentru management cultural: Se acordă domnului Titus JUCOV, director al Teatrului Republican de Păpuşi LICURICI Chişinău (Rep. Moldova) pentru contribuţia adusă la dezvoltarea teatrului de animaţie.

Diplomă pentru management cultural: Se acordă doamnei Gabriela LUNGU, director al Teatrului Municipal de Păpuşi GUGUŢĂ Chişinău (Rep. Moldova) pentru contribuţia adusă la dezvoltarea teatrului de animaţie.

Premiul pentru promovarea dialogului intercultural: Se acordă Teatrului de Păpuşi „GeorgiMitev-Zhoro” din Yambol (Bulgaria) pentru spectacolul „Remi şi leul cel bătrân”.

 

Real Time Web Analytics