Editia a XVIII, 25-29 octombrie 2010

5.0

Perioada: 25 Octombrie 2010 - 29 Octombrie 2010

Programul editiei

LUNI Deschiderea festiva - 9,30
25 oct. 2010 Teatrul Ciufulici Ploiesti - Fantoma din Canterville - 10,00
Teatrul de Papusi Baia Mare - Spargatorul de nuci - 13,30

MARTI Teatrul de Animatie Bacau - Cipollino - 10,00
26 oct. 2010 Teatrul Guguta Chisinau - Facatorii destinului - 13,00

MIERCURI Teatrul Gulliver Galati - Povestea de Craciun - 10,00
27 oct. 2010 Teatrul Aschiuta Pitesti - Ispravile lui Pacala - 13,00

JOI Teatrul Gulliver Galati - Motanul Incaltat - 10,00
28 oct. 2010 Teatrul Anton Pann Ramnicu Valcea - Hansel si Gretel - 12,30
(2 spectacole) - 13,30
Teatrul Mihai Popescu Targoviste - Fata babei si Fata mosului- 15,30

VINERI Teatrul Luceafarul Iasi - Furtuna - 10,00
29 oct. 2010 Teatrul Tandarica Bucuresti - Pinocchio - 13,30
Teatrul Vessel Bulgaria - Soldatelul de plumb - 16,00

Festivitatea de premiere - 17,00

Premiile editiei

PREMIILE

1.    Marele Premiu: “Povestea de Craciun” – Teatrul de Papusi Gulliver Galati

2.    Premiul Special al Juriului: “Furtuna” – Teatrul Luceafarul Iasi

3.    Premiul pentru regie: Cristian Pepino pentru “Pinocchio” – Teatrul Tandarica Bucuresti

4.    Premiul pentru scenografie: Daniela Dragulescu pentru “Fantoma din Canterville” – Teatrul Ciufulici Ploiesti,
    “Povestea de Craciun” – Teatrul Gulliver Galati, "Furtuna” – Teatrul Luceafarul Iasi

5.    Premiul pentru interpretare feminina: Liliana Gavrilescu – “Pinocchio”, Teatrul Tandarica Bucuresti

6.    Premiul pentru interpretare masculina: Daniel Stanciu - “Pinocchio”, Teatrul Tandarica Bucuresti

7.    Premiul pentru debut: Ioana Tudor – scenografia spectacolului “Motanul Incaltat” – Teatrul Gulliver Galati
    Diana Roman – regia spectacolului “Hansel si Gretel” – Teatrul Anton Pann Ramnicu Valcea

8.    Premiul pentru muzica de spectacol: Ilie Rusnac pentru muzica  specracolului “Facatorii destinului” – Teatrul Guguta Chisinau – Moldova
    Liviu Prossi pentru muzica spectacolelor “Povestea de Craciun” – Teatrul Gulliver Galati, “Furtuna” – Teatrul Luceafarul Iasi

9.    Diploma pentru management cultural: Ioan Holban – directorul Teatrului Luceafarul Iasi
    Aurel Cucu – directorul Teatrului de Papusi Baia Mare, Florin Dumitru – directorul Teatrului Aschiuta Pitesti

10.    Diploma de excelenta: Nicolae Banica – Teatrul Aschiuta Pitesti

11. Diploma pentru sustinerea si promovarea valorilor teatrului de animatie: Gheorghe Balint – regizor Teatrul de Animatie Bacau

12.    Premiul pentru promovarea interculturalitatii in spatiul european: Teatrul Vessel – Veliko Tarnovo, Bulgaria

 

 

Real Time Web Analytics